Czy trzeba prać nową pościel? 0

Czy trzeba prać nową pościel?

Bardzo często zastanawiamy się czy po zakupie nowej pościeli do naszej sypialni powinniśmy ją uprać przed pierwszym użyciem. Wydawałoby się, że nowy produkt powinien być "gotowy do użycia" zaraz po zakupie i możemy cieszyć się nową pościelą bez dodatkowych czynności. Wielu producentów umieszcza taką informację na opakowaniu produktu zaraz obok instrukcji w jakiej temperaturze prać pościel. 

Proces produkcyjny pościeli, czyli jak właściwie powstaje pościel?

W naszej ofercie posiadamy pościel naszej produkcji jak i zewnętrznych producentów z Polski oraz innych krajów. Procesy produkcji bardzo różnią się pomiędzy firmami w zależności od stopniu rozwoju firmy. Duże firmy używają zautomatyzowanych rozwiązań takich jak taśmociągi oraz linie produkcyjne, pościel ma zatem kontakt często z częściami maszyny oraz z substancjami które mogą działać niekorzystnie w kontakcie z naszą skórą. Mniejsze firmy bazują na ręcznym szyciu, tkanina ma kontakt z wieloma ludźmi i gotowy produkt może posiadać liczne bakterie które będą miały kontakt z naszym ciałem podczas używania pościeli bez poprzedniego wyprania.

Pościel należy prać przed pierwszym użyciem.

Powinniśmy wyprać naszą nową pościel przed pierwszym użyciem ze względu na czynniki:

  • alergeny - podczas procesu produkcyjnego tkanina może mieć kontakt z różnymi substancjami uczulającymi. Podczas pierwszego prania wypłukujemy je z pościeli. Jest to szczególnie ważne gdy kupujemy pościel dla dziecka.
  • higieniczne - pozbywamy się zarazków i dezynfekujemy pościel
  • zmiękczenie tkaniny - jeżeli użyjemy wysokiej jakości płynu do płukania nasza tkanina będzie bardziej miękka i przyjemna przed pierwszym użyciem
  • zapach - pozbywamy się mechanicznego zapachu z tkaniny, możemy użyć naszego ulubionego płynu do płukania. 
  • uszlachetnienie tkaniny - po pierwszym praniu pościel uzyska przewidziana strukturę i miękkość
  • kolor - podczas pierwszego prania pościel wypłukuje nadmiar barwnika, w niektórych ciemnych kolorach pościeli wskazane jest nawet dwukrotne pranie

jak czesto prac posciel

Jak prać nową pościel?

Zawsze sugerujmy się przepisem prania który znajdziemy na opakowaniu pościeli. Producenci znają charakterystykę swoich tkanin oraz gwarantują długie użytkowanie produktu jeżeli będziemy konserwować go zgodnie z zasadami użytkowania. Ważnym elementem jest odwrócenie pościeli na drugą stronę, zapewni to uniknięcie popularnego problemu "mechacenia się" pościeli gdy styka się z bębnem pralki (szczególnie przy wirowaniu). 

Pamiętajmy zatem by przed pierwszym użyciem upewnić się, że nasza pościel jest wyprana zgodnie zasadami podanymi przez producenta. Unikniemy w ten sposób problemów dermatologicznych oraz zapewnimy sobie długą radość z nowo zakupionej pościeli.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl