Rozmiar
Kolor
Materiał
Pościel rustykalna.
Planując aranżację sypialni, warto postawić na styl rustykalny. To sprawdzony sposób na przytulne, sielskie wnętrze budzące skojarzenia z domkiem na wsi. Nieodłącznym elementem każdej sypialni tego typu jest odpowiednio dopasowana pościel rustykalna. Styl ten stanowi nawiązanie do wyglądu ówczesnych gospodarstw — dworków oraz wiejskich chałup. Pierwszy na świecie mebel rustykalny powstał w Stanach Zjednoczonych, w 1903 roku. Było to krzesło Adirondack zaprojektowane przez Thomasa Lee. Składało się ono z 11 elementów pochodzących z jednej deski. Krzesło miało służyć do wypoczynku w domkach letniskowych.
130,00 zł
Cena regularna:
150,00 zł
125,00 zł
125,00 zł
125,00 zł
Cena regularna:
160,00 zł
125,00 zł
125,00 zł
Jaka pościel do sypialni rustykalnej?
Jakie są cechy charakterystyczne stylu rustykalnego? We wnętrzach zaaranżowanych w tym klimacie dominuje spokojna, stonowana paleta barw. Urządzając je, warto postawić na odcienie beżu, brązu czy butelkowej zieleni. Co do materiałów, w rustykalnych wnętrzach królują te naturalne, takie jak chociażby drewno. Wykonany może być z niego zarówno stół, jak i szafka nocna czy kredens. Najlepiej, aby meble miały widoczne słoje, sęki czy nierówności nadające im niepowtarzalnego klimatu. Ważną rolę w sielskich domach i mieszkaniach odgrywają dodatki wykonane z lnu oraz bawełny, z kwiatowymi oraz ludowymi motywami. Przytulnego charakteru nadadzą im między innymi obrusy, serwetki, zasłony czy pościel rustykalna. W roli dekoracji wystąpić mogą tu także ozdoby stworzone przez matkę naturę, które z łatwością wykonać można na przykład z patyków przewiązanych sznurem.
Jak powinny wyglądać ściany w rustykalnym wnętrzu? Aby budziło ono skojarzenia z wiejską chatą, można postawić na powierzchnie chropowate, przecierane czy z celowymi nierównościami. Co do podłogi, powinna być ona inspirowana naturą. Dobrze sprawdzi się ta wykonana z drewna lub jego imitacji lub płytek ceramicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobić ją przy pomocy puszystego dywanika lub maty wykonanej ze skóry zwierzęcej.
Jak zaaranżować sypialnię w stylu rustykalnym? W jej centralnym punkcie powinno się znajdować łóżko. Najlepiej, by było ono duże, masywne i posiadało drewnianą ramę. Warto postawić na łóżko o prostej formie, pozbawione misternych elementów dekoracyjnych. To samo tyczy się pozostałych mebli sypialnianych, takich jak komoda, szafa czy półki. Ciekawym rozwiązaniem do rustykalnej sypialni może być znaleziony na targu staroci lub w sklepie z antykami drewniany kufer z żeliwnymi okuciami. Z powodzeniem będzie można go wykorzystać do przechowywania koców, narzut czy poduszek. Doskonałym wyborem będzie pościel w kwiaty.
Pościel rustykalna to pomysł na sielską sypialnie.
Nieodłącznym elementem każdej sielskiej sypialni jest rustykalna pościel. Jeżeli chodzi o jej kolorystykę, jak już zostało wspomniane, najlepiej, aby była ona stonowana. Dobrze sprawdzi się tu biel oraz odcienie brązu, zieleni oraz zgaszonej żółci. To uniwersalne, ponadczasowe barwy, które nigdy nie wychodzą z mody. Co więcej, gwarantują spokój, wyciszenie i przyjemną, przytulną atmosferę. Chcąc stworzyć rustykalną sypialnię w nowoczesnym wydaniu, wymienione powyżej kolory można wzbogacić o niezwykle modną w ostatnim czasie szarość.
Jakie wzory mogą zdobić pościel rustykalną? Możliwości jest tutaj całe mnóstwo. Na poszewkach poduszek i kołder znajdować mogą się rozmaite nawiązania do motywów ludowych. Wyjątkowo efektownie prezentują się zdobienia łowickie, których cechą charakterystyczną jest bogata, roślinna ornamentyka. W rustykalnych sypialniach równie często można się spotkać z pościelą w róże, pasy czy kratę. Niezwykle stylowo wyglądają także komplety wykończone koronką.
Z jakich materiałów powinna być wykonana pościel do sypialni rustykalnej? Najlepiej postawić na materiały naturalne, takie jak bawełna, len czy flanela. Pościel tego typu nie tylko elegancko się prezentuje. Jest ona przyjemna w dotyku, wytrzymała, przewiewna oraz odporna na ścieranie i rozciąganie. Dobrze sprawdza się ona przez cały rok. Z powodzeniem można spać pod nią zarówno w upalne, jak i chłodne noce.