Dlaczego białe ubrania i pościel żołkną? 0

Dlaczego białe ubrania i pościel żółkną w szafie?

Popularnym problemem, z którym boryka się wielu posiadaczy pościeli w kolorze białym, beżowym, kremowym czy ecru jest to, że z czasem zaczyna ona żółknąć, na skutek czego nie prezentuje się już tak efektownie jak do tej pory. Proces ten najczęściej związany jest z jej nieprawidłowym przechowywaniem oraz stopniowym starzeniem tkaniny, z której została wykonana. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby pozbyć się żółtych, nieestetycznych śladów z kołder i poduszek.

Dlaczego pościel żółknie? W znaczącej części przypadków, proces ten jest związany z jej niewłaściwym przechowywaniem. Poszewki na kołdry i poduszki zaczynają żółknąć, gdy przez długi czas leżą w szafie, gdzie są narażone na kontakt z kurzem oraz znajdującą się w powietrzu wilgocią. Niewłaściwa cyrkulacja powietrza i brud sprawiają, że pościel z dnia na dzień staje się coraz bardziej pożółkła. Jak skutecznie wyeliminować ten problem? Wystarczy ograniczyć swoją domową kolekcję pościeli do 2 — 3 zestawów i regularnie je wymieniać, taką pościel oferuje hurtownia pościeli w której można wybrać na prawdę wiele wzorów. 

Żółte plamy na pościeli tworzyć mogą się również na skutek zbyt częstego jej używania i nie dbania o jej higienę. W czasie snu nasze ciało intensywnie się poci, a naskórek — złuszcza. Wydzieliny są wcierane w pościel, czego skutkiem są pojawiające na jej powierzchni zabrudzenia i przebarwienia. Gdy pościel będzie prana za rzadko lub w sposób nieprawidłowy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że z czasem zacznie żółknąć. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że gdy śpimy w brudnej pościeli, jesteśmy narażeni na rozwój alergii i chorób oczu czy skóry. Wynika to z tego, że na powierzchni kołdry oraz poduszki gromadzą się drobnoustroje i roztocza. Ze względu na panującą tam wilgoć i wysoką temperaturę, do czynienia mamy z ich intensywnym namnażaniem.

Jak zapobiegać żółknięciu tkanin?

W jaki sposób należy przechowywać pościel, aby z czasem nie zaczęła żółknąć? Najlepiej umieścić ją w zacienionym, przewiewnym miejscu pozbawionym kurzu. Warto, aby miała ona dużo miejsca i nie leżała ściśnięta wraz z innymi kompletami. Pościeli nie należy chować do reklamówek czy folii. Zamiast tego, zaleca się położyć ją na półce lub w szufladzie i przykryć bawełnianą szmatką lub kawałkiem bibuły. Jak jeszcze ustrzec się przed żółknięciem pościeli? Jeżeli posiadamy dużą ilość kompletów poszewek na kołdry i poduszki, regularnie wyjmujmy je, odświeżajmy w pralce i wietrzmy.

A co zrobić w sytuacji, w której doszło już do powstania żółtych plam na pościeli? Na takie ryzyko narażona jest głównie pościel biała. Z pomocą przychodzą tu różnego rodzaju sprawdzone, domowe sposoby. Spora część dostępnych na sklepowych półkach środków piorących czy wybielających daje możliwość wybielenia tkaniny podczas namaczania. Na ich opakowaniu znaleźć można szczegółową instrukcję odnośnie tego, jak krok po kroku przygotować skuteczny w działaniu. roztwór wody oraz detergentu. W pierwszej kolejności nalewamy do miski wodę oraz odpowiednią ilość wybielacza. Następnie mieszamy je ze sobą, wkładamy do naczynia pożółkłą pościel, zostawiamy na kilka godzin i pierzemy.Osoby, które nie przepadają za chemicznymi wybielaczami, pokusić mogą się o samodzielne wykonanie naturalnego detergentu. W walce z pożółkłą pościelą dobrze sprawdzi się między innymi roztwór wody i sody lub wody oraz soli. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby namoczyć ją w zsiadłym mleku lub wodzie ze spirytusem. Uwaga! W każdym z wymienionych powyżej przypadków należy użyć ciepłej wody. Wysoka temperatura skuteczniej radzi sobie bowiem w walce z zabrudzeniami.

Jak prać pożółkłą pościel? Należy to robić zgodnie z zaleceniami producenta. Po zakończonym praniu, jak najszybciej ją rozwieszamy. Dzięki temu będziemy w stanie skutecznie ustrzec się przed rozwojem pleśni czy jej nadmiernym pognieceniem się. Poszewek nigdy nie powinno się suszyć na kaloryferze — na skutek tego mogą się one stać szorstkie i sztywne. Najlepiej suszyć je na lewej stronie, dobrze rozprostowane, na sznurkach. Nie powinno się wystawiać kolorowej pościeli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych — może to bowiem doprowadzić do powstania przebarwień.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl