Jak prać pościel? 0

Jak prać pościel?

W łóżku spędzamy sporą część naszego życia — czy to śpiąc, czy relaksując się z książką lub przed telewizorem lub jedząc niespieszne, weekendowe śniadanie. Aby zagwarantować sobie należyty komfort wypoczynku, zadbać powinno się o odpowiednie pranie pościeli. Poniżej garść przydatnych wskazówek na ten temat.

Jak przygotować pościel do prania? W pierwszej kolejności należy ją posegregować. Dotyczy to zarówno koloru, jak i materiału wykonania poszczególnych zestawów. Następny etap to zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na metce. Znaleźć można tam wszystkie niezbędne wskazówki na temat optymalnej temperatury i sposobu prania. Stosując się do nich można mieć pewność, że pościel nie ulegnie uszkodzeniu i nie straci swoich naturalnych właściwości czy koloru. Przed jej wypraniem powinno się ją także rozłożyć i odwrócić na lewą stronę. Zamki i guziki należy rozpiąć — zapobiegnie to plątaniu się materiału i przedostawaniu się do wnętrza poszewek innych znajdujących się w bębnie pralki elementów bielizny sypialnianej. Pościeli nigdy nie powinno się upychać na siłę. Im więcej wolnego miejsca będzie się znajdowało w bębnie, tym lepiej się ona dopierze i będzie mniej pognieciona.

Jak często powinno się prać pościel?

Jest to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać o tym, aby robić to regularnie. W ten sposób skutecznie pozbyć można się siedlisk bakterii i roztoczy, martwego naskórka oraz resztek jedzenia. Wszystko to jest znakomitym pożywieniem dla mikroorganizmów, które mogą być przyczyną rozmaitych alergii czy infekcji skórnych. Średnio pościel powinno się prać raz w miesiącu. Latem, kiedy skóra intensywnie się poci, najlepiej robić to co około 2 tygodnie. Częstotliwość prania pościeli należy zwiększyć w okresie przeziębienia i choroby — w ten sposób uniknąć można rozprzestrzeniania się zarazków. Prać powinno się ją częściej także wtedy, gdy w łóżku śpią zwierzęta domowe. Ciekawym pomysłem jest pościel dwustronna dzięki której możemy szybko zmienić wzór przekładając jedną stronę na drugą. To samo tyczy się pościeli dla niemowląt, małych dzieci oraz alergików. Po zakupie nowego kompletu pościeli należy go wyprać pralce. Pozwoli to usunąć pozostałości procesów produkcyjnych, zanieczyszczenia transportowe oraz charakterystyczny, fabryczny zapach.

To, w jaki sposób należy prać pościel uzależnione jest od materiału, z którego została ona wykonana. Zestawy z satyny bawełnianej należy prać w temperaturze między 40 a 60 stopni Celsjusza, bez dodatku wybielaczy. Przed włożeniem takiej pościeli do pralki, warto zmniejszyć obroty wirowania lub całkowicie z nich zrezygnować. Komplety flanelowe powinno się prać w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Aby zachować optymalną miękkość takiej pościeli, do prania warto dodać delikatny płyn zmiękczający. Posiadacze pościeli z kory powinni je prać w temperaturze 40 — 60 stopni Celsjusza, bez wirowania. Jeżeli chodzi o pościel z jedwabiu, należy ją prać w temperaturze, która nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Do tego celu powinno się używać specjalnych środków służących do prania jedwabiu. Pościel z lnu należy prać w temperaturach od 40 do 60 stopni Celsjusza. Do tego celu nie powinno się używać płynu do płukania oraz wybielaczy. Co do pościeli z adamaszku, prać można je nawet w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej 90 stopni Celsjusza, bez obaw o utratę koloru czy uszkodzenie materiału.

Jak powinno się dbać o pościel na co dzień?

Po wypraniu, nigdy nie należy jej zostawiać na długi czas w bębnie. Doprowadzić może to do powstania nieprzyjemnego zapachu, odbarwień oraz nadmiernych zagnieceń. Aby skutecznie pozbyć się bakterii z pościeli, powinno się ją regularnie wietrzyć. Chcąc ograniczyć osiadanie na jej powierzchni kurzu oraz zanieczyszczeń, najlepiej przykrywać ją narzutą. Do kompletu warto również zaopatrzyć się w nasze prześcieradło frotte 140x200 Jest ona nie tylko praktyczna, lecz pełni również funkcję estetyczną. Wypraną, wyprasowaną pościel najlepiej schować do szafki, gdzie będzie ona miała wystarczająco dużo przestrzeni do swobodnego oddychania. Do tego celu wykorzystać można także specjalne pojemniki na pościel, które często są wbudowane w niektóre modele łóżek.   

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl