Jak usunąć plamy z krwi. 0

Jak usunąć plamy z krwi?

Plamy z krwi uznawane są za jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ich skuteczne pozbycie się.

Tego typu plamy najlepiej usuwać wówczas, gdy są one jeszcze świeże. W przeciwnym wypadku, ich pozbycie się może być mocno problematyczne.

Podczas usuwania plam z krwi, kluczową kwestią jest temperatura wody. Powinna być ona zimna. Ciepła lub letnia może bowiem sprawić, że zaplamienie zaschnie i będzie niezwykle trudne do usunięcia. 

Jak usunąć plamy z krwi na pościeli?

Jak skutecznie pozbyć się plam z krwi z koca, poduszki, prześcieradła czy materaca? W pierwszej kolejności należy wypłukać zabrudzony przedmiot przy pomocy zimnej wody z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń lub mydła. Ma to na celu rozcieńczenie krwi. Następnie rozwieszamy go na suszarce lub rozkładamy kocu, najlepiej na świeżym powietrzu, wystawiając plamę na działanie promieni słonecznych. Tego typu zaplamień z krwi nie należy suszyć suszarką. Przyczynić może się to bowiem do utrwalenia pozostałości zabrudzeń.

W jaki sposób najłatwiej usunąć plamy ze świeżej krwi, jakie pojawiły się na przykład na pościeli? Do tego celu najlepiej wykorzystać gąbkę lub ręczniki papierowe zwilżone w zimnej wodzie. Inny sposób to umieszczenie zaplamionego przedmiotu w zlewie wypełnionym zimną wodą i wyszorowanie. Jeżeli na tkaninie w dalszym ciągu znajdować będą się pozostałości krwi, plamę należy potraktować 1 łyżką stołową do mycia naczyń. Po upływie około 15 — 30 minut spłukujemy detergent. Następnie poplamioną tkaninę można wyprać w pralce, pamiętając o ustawieniu programu uwzględniającego płukanie zimną wodą.

Jak usunąć zaschnięte plamy krwi?

Jak należy usuwać zaschnięte, stare plamy z krwi? Wówczas najlepiej wymoczyć materiał przez kilka godzin w zimnej wodzie, a następnie wyprać ręcznie przy użyciu łagodnego detergentu.

Jak wywabić plamę z krwi, która znajduje się na materacu łóżka? W tym celu należy przygotować papkę z 0,5 szklanki skrobi kukurydzianej, 1/4 szklanki nadtlenku wodoru oraz 0,5 łyżki soli. Miksturę nakładamy na poplamione miejsce, zostawiamy na kilkanaście minut, aby wyschła, a następnie zeskrobujemy. Jeżeli na materacu znajdują się resztki zaplamienia, czynność należy powtórzyć.

W jaki sposób pozbyć się plam z krwi przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu? Do tego celu wykorzystać można na przykład sól kuchenną. Najlepiej sprawdza się ona w przypadku świeżych plam. Wystarczy posypać nią zabrudzone miejsce, zostawić na około godzinę, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i wyprać w pralce. Sól jest produktem w pełni bezpiecznym, co sprawia, że używając go nie trzeba martwić się o uszkodzenie materiału. W podobny sposób wykorzystać można sodę oczyszczoną.

Domowe sposoby na usunięcie plam z krwi.

Kolejny sprawdzony sposób na plamy z krwi to woda utleniona. Namoczonym w niej wacikiem pocieramy zarudzenie aż do momentu, gdy zniknie. Na koniec, pierzemy materiał w pralce. Alternatywne rozwiązanie to zapranie tkaniny w zimnej wodzie z dodatkiem wody utlenionej.

Do usuwania plam z krwi z powodzeniem wykorzystać można również aspirynę. Bardzo dobrze sprawdza się ona w przypadku materiałów, których nie można prać w wodzie. Wówczas wystarczy rozpuścić 1 tabletkę aspiryny w kilku kroplach wody i powstałą w ten sposób miksturą natrzeć zabrudzenie.

Zaplamień z krwi pomoże nam się także pozbyć krochmal. Rozrabiamy go z wodą, nakładamy na plamę i odczekujemy kilkanaście minut, aż wyschnie. Czynność powtarzamy do momentu całkowitego usunięcia zabrudzenia.

Chcąc pozbyć się plam z krwi, do tego celu wykorzystać można również sok z cytryny, który znany jest ze swoich właściwości wybielających. Nie są one jednak tak silne, jak w przypadku produktów dostępnych na sklepowych półkach. Sprawia to, że sok z cytryny doskonale sprawdza się do czyszczenia delikatnych materiałów. W jaki sposób powinno się go używać? Wystarczy wycisnąć sok z owocu, a następnie wetrzeć go w plamę i wypłukać ją w zimnej wodzie.

Plamy z krwi usuwać można także boraksem 10% zmieszanym z odrobiną amoniaku. Płuczemy w nim plamę, a następnie pierzemy materiał w zimnej wodzie z dodatkiem mydła.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl