W jakiej temperaturze prać pościel? 0

W jakiej temperaturze prać pościel?

Jak sprawić, by pościel na długi czas zachowała swój estetyczny wygląd? Aby jej nie uszkodzić, zadbać powinno się o odpowiednią temperaturę w czasie prania w pralce. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda z tkanin pościelowych wymaga nieco innego traktowania. Oto kilka wskazówek, które mogą się okazać bardzo pomocne podczas prania pościeli.

Jak często powinno się prać pościel? Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Jest to kwestia indywidualna, która zależy zarówno od indywidualnych preferencji oraz stopnia zabrudzenia poszewek na kołdry i poduszki. Pościel najlepiej prać średnio raz w miesiącu, a w sezonie letnim — co około 2 tygodnie. Wynika to z tego, że w cieplejsze dni bielizna pościelowa jest w większym stopniu narażona na zabrudzenia. Pościel warto wyprać również wówczas, gdy jesteśmy chorzy — wówczas najlepiej zmieniać ją co około 2 — 3 dni.

Po zakupie nowej pościeli należy ją wyprać. Jeżeli utrzymana jest ona w ciemnej kolorystyce lub zdobią ją barwne nadruki, czynność tę powinno się wykonać dwukrotnie. Pościel dla dzieci i alergików prać należy przy pomocy specjalnych, łagodnych środków.

Jak należy prać pościel?

Pościel najlepiej prać samą, bez innych tekstyliów, takich jak ściereczki czy ręczniki. Posortować należy ją według rodzaju tkaniny, dopuszczalnej temperatury prania oraz kolorów. Nigdy nie powinno się przeładowywać pralki. Skutkiem tego mogą być problemy z wypłukaniem bielizny pościelowej i dokładnym jej wypraniem. Gdy pościel uległa silnemu zabrudzeniu, przed włożeniem jej do bębna pralki można ją najpierw umieścić ją na kilka godzin w misce wypełnionej wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Nie tylko pomoże ona wybielić plamy, lecz pomoże również w pozbyciu się zapachu przepoconej pościeli. Zanim umieścimy pościel w pralce, warto przełożyć ją na lewą stronę. To sprawdzony sposób na uchronienie tkanin przed mechanicznymi uszkodzeniami i utratą koloru. Warto pamiętać także o zapięciu guzików i zasunięciu zamków — zapobiegnie to przed splataniem się tkanin i niedokładnym wypłukaniem pościeli.

W ilu stopni Celsjusza powinno się prać pościel?

Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znaleźć można na metce lub opakowaniu kompletu pościeli.

Jeżeli chodzi o pościel bawełnianą, którą znaleźć można w większości naszych sypialni, każdą z jej odmian powinno się prać w innej temperaturze. Optymalna temperatura prania pościeli satynowej to około 40 — 60 stopni Celsjusza. Takiel pościeli nie powinno się wirować — uchroni to ją przed uszkodzeniem i ułatwi jej prasowanie. Nie zaleca się tutaj także używać wybielacza. Równie dużą popularnością cieszy się pościel flanelową. Tę z kolei prać należy w temperaturze wynoszącej 40 stopni Celsjusza. By taka pościel na długi czas zachowała swoją naturalną miękkość, warto do każdego prania dodać płynu do płukania. Bieliznę pościelową wykonaną z flaneli najlepiej prać przy pomocy łagodnych detergentów. Pozwoli to na zachowanie intensywnych kolorów materiału. W sypialniach nierzadko spotkać można się także z pościelą z kory. Trudno się temu dziwić — nie wymaga ona prasowania i prezentuje się estetycznie. Taką bieliznę pościelową należy prać w temperaturze około 40 — 60 stopni Celsjusza. Nie powinno się jej poddawać wirowaniu.

Kolejnym rodzajem pościeli jest lniana. Posiada ona całe mnóstwo zalet. Jest odporna na ścieranie i rozciągnie, miękka, gładka, naturalna i przepuszcza powietrze. Taka pościel bardzo dobrze sprawdzać będzie się u alergików. Bieliznę pościelową wykonaną z lnu najlepiej prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Pozwoli to na skuteczne usunięcie zabrudzeń i wypłukanie detergentów, które mogłyby się przyczynić do uszkodzenia włókien lnu.

Osoby, którym zależy na trwałej, estetycznie prezentującej się pościeli, zaopatrzyć powinny się w komplet wykonany z jedwabiu. By na długi czas zachowała ona swój estetyczny wygląd, do jej prania powinno używać się dedykowanych preparatów. Optymalna temperatura to w tym przypadku 30 stopni Celsjusza

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl